Välkommen | Welcome
VÄLKOMMEN | Welcome
Vi gratulerar författaren Jan Bruér som tilldelas Anders och Veronica Öhmans pris på 100.000 kronor. På förlaget finns Jans böcker om Lars Gullin och Putte Wickman. Han är även medförfattare till boken om Georg Riedel och den klassiska boken ”Jazz. Musik Människor Miljöer”.
BOKREA! Från den 22 februari och ett par månader framöver säljer vi ett antal böcker till riktigt låga priser, de flesta nedsatta med minst 50 procent. Klicka på REA | On sale!
Bo Ejeby Förlag fyllde 30 år 2021! Detta jubileumsår presenterades mängder av nya noter och böcker om bl.a. Lars Gullin, Eric Ericson och av Alfred Brendel. Under året har vi också arrangerat en kör-workshop, offentliga samtal, en kompositionstävling och flera bokreleaser. Läs mer om våra evenemang under fliken ”Aktuellt”.
Som om inte det vore nog, mottog Bo Ejeby Kungliga medaljen för Tonkonstens Främjande av H.K.H Kronprinsessan Viktoria på Kungl. Musikaliska Akademiens högtidssammankomst den 29 november 2021. Läs mer (bl.a. Akademiens motivering) genom att klicka på rubriken VÄLKOMMEN ovan.
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Subscribe to our newsletter
NYHETER | News
-
Arise, My Love, My Fair One
36.00 SEKArise, My Love, My Fair OneKári BækOnkel Stefans Sångbok. Del 3
20.00 SEKOnkel Stefans Sångbok. Del 3Stefan ForssénADHDStefan NilssonTre sånger till dikter av Göran Sonnevi
48.00 SEKTre sånger till dikter av Göran SonneviElle Boman
Göran SonneviAmanda Rock 2. Fragile, God bless the childSting
Åsa Johansson
Billie Holiday
Lars Smedlund
Amanda.Missa Nagai
70.00 SEK
-
Jazz. Musik Människor Miljöer
190.00 SEKJazz. Musik Människor MiljöerJan Bruér
Lars WestinImprovisation
220.00 SEKImprovisationDerek Bailey
Översättare: Sven SmedbergAndelige Blommor & Werldzlige Lillior
250.00 SEKAndelige Blommor & Werldzlige LilliorJohan Runius
Martin BaggeJazzpianoDaniel NolgårdDom spelar fel! Min essä om Sjostakovitj
150.00 SEKDom spelar fel! Min essä om SjostakovitjHenric HolmbergNyckelharpan – ett unikt svenskt kulturarv
500.00 SEK